• کدخبر: 42337
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۱:۴۰ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۰۶/۹
  • چاپ خبر
استاد حوزه و دانشگاه؛

ارزش روز عرفه با شب قدر برابری می کند

حجت الاسلام ابراهیمی مدرس حوزه علمیه گفت: روز عرفه برای ارتباط بیشتر با خداوند متعال است، و رتبه اش با شب قدر برابری می کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی چادگان، استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با خبرنگار این رسانه گفت: عرفه، روز معرفت و تضرع به درگاه پروردگار مهربان است.

حجت الاسلام علی ابراهیمی تصریح کرد: عرفه را عرفه نامیدند، چرا که روز معرفت و شناخت است و شناخت ارزش انسان که بهترین مخلوق خداست، عالم برای سعادت و کمال او آفریده شده است.

وی افزود: امام سجاد علیه السلام در روز عرفه صدای نیازمندی را شنید که گدایی می کرد و به او فرمود: وای بر تو، آیا در چنین روزی، از غیر خدا درخواست می کنی؟

حجت الاسلام ابراهیمی با بیان این که، از کجا و برای چه آمده ام و سرانجامم چه می شود؟ گفت: معرفت مهر و محبت بیکران خدا، معرفت بی وفایی و گذرا بودن دنیا است.

وی، درمان دل های افسرده و پریشان را با یاد خدا بودن دانست و خاطر نشان کرد: وقتی دلت آرام می شود که دستت در دست خدا باشد و هنگامی که به ساحل آرامش می رسی که در پناه خدا باشی.

حجت الاسلام ابراهیمی  در خصوص روز عرفه اظهار کرد: روز عرفه برای ارتباط بیشتر با خداوند متعال است، و رتبه اش با شب قدر برابری می کند که ارزش آن پس از شب های قدر است.

وی با بیان این که، امام حسین علیه السلام دعای عرفه را زیر آسمان ایستاده با اشک و ناله و تضرع می خواند و امامی که در اوج قله عصمت و پاکی و در تمام عمر، کوچک ترین گناهی مرتکب نشده است افزود: سعی کنیم دعای عرفه و مضامین بلندش را بفهمیم و بخوانیم.

حجت الاسلام ابراهیمی، یکی از اعمال پر فضیلت این روز را زیارت امام حسین علیه السلام دانست و گفت: خدا به زائرین امام حسین (ع) نظر ویژه دارد.

وی با بیان این که پیامبر(ص) فرمودند: دعا مغز عبادت است بیان کرد: با توجه به این روایت، هدف اصلی از دعا، رسیدن به خدا، ارتباط و اتصال با قدرت مطلق و آفریننده ی زیبایی هاست که همه این موارد، لذت مناجات با خداست.

حجت الاسلام ابراهیمی تصریح کرد: چه بیچاره کسی که خود را از این نعمت بزرگ محروم کرده است و شاید فاصله انسانیت و حیوانیت همین باشد.

استاد حوزه و دانشگاه تأکید کرد: البته دعا آثار و فوائدی در دنیا و آخرت دارد که امام سجاد(علیه السلام) می فرماید: «دعای مؤمن یکی از سه فایده را دارد: ۱- یا برای او ذخیره می شود ۲- یا در دنیا برآورده می شود ۳- یا بلایی را که می خواست به او برسد،‌ از وی دور می شود.

انتهای پیام/چ

درج دیدگاه

اخرین اخبار