• کدخبر: 43189
  • تاریخ انتشار خبر: ۸:۰۳ ق.ظ - دوشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۱۷
  • چاپ خبر
نماینده مردم چادگان در مجلس؛

کدام عدالتی می‌گوید برف و سرما بدون حق برداشت آب برای مردم یک شهرستان باشد/ ۳۰ روستای غرب استان اصفهان با تانکر آب‌رسانی می‌شود

ترکی نماینده مردم چادگان در مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر آب شهر چادگان از طریق چاه تأمین می‌شود و در این شهرستان ۳۰ درصد کمبود آب داریم که البته آقایان اجازه برداشت آب از زاینده‌رود را نمی‌دهند، این در حالی است که آب مصرفی دهکده عمران زاینده‌رود از طریق زاینده‌رود تأمین می‌شود.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع و رسانی چادگان؛ نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی گفت: پیش از انقلاب ما در روستای‌ محل زندگی آب، برق و امکانات دیگر را نداشتی و به برکت انقلاب اسلامی و با تلاش همه مسئولانی که تا الآن آمده‌اند امکانات ارتقا پیدا کرده است که نباید نادیده گرفته شود،

اکبر ترکی تصریح کرد: دولت‌های گذشته هم که آمدند بالأخره کم و زیاد داشته ولی تلاششان را انجام داده‌اند و این تلاش‌ها نباید نادیده گرفته شود، اما بحثی که وجود دارد این است که باید نیمه خالی لیوان را با هم پیش ببریم.

وی با اشاره به اصل مهم عدل در اصول دین اسلام اظهار کرد: در انتخاب نائب امام، ولی فقیه، مرجع تقلید، امام جماعت، امام جمعه و قاضی باید عدالت در نظر گرفته شود.

ترکی اضافه کرد: در رابطه با بحث آب در کشور کمبود منابع آب را ما هم قبول داریم، اما توزیع منابع باید عادلانه باشد، حرفی که در چهار شهرستان ما می‌تواند کارساز باشد بحث عدالت است که خود مسؤولان شهرستان یک قسمت‌هایی را راه انداخته‌اند.

وی با بیان این که اگر نسبت به این دولت یا دولت‌های دیگر حرفی زده شده با در نظر گرفتن همین مسائل بوده و از خدمات دولت‌های گذشته و دولت فعلی تشکر می‌کنیم، اما دو سؤال وجود دارد که چه پتانسیل‌هایی را داریم و چه کارهایی باید انجام دهیم که پیشرفت پیدا کنیم؟ که همراه آن باید بحث عدالت وجود داشته باشد که کارساز واقع شود.

ترکی با بیان این که در حال حاضر آب شهر چادگان از طریق چاه تأمین می‌شود، گفت: در حال حاضر در شهرستان ۳۰ درصد کمبود آب داریم که البته آقایان اجازه برداشت آب از زاینده‌رود را نمی‌دهند، این در حالی است که آب مصرفی دهکده عمران زاینده‌رود از طریق زایندهرود تأمین می‌شود.

وی در رابطه با مسأله انتقال آ ب به بن و بروجن خاطر نشان کرد: در نظر می‌گیرم که این حق مسلم است که آب را برای کشاورزی به بن و بروجن ببرند، اما ما این سؤال را می‌پرسیم که این آب را به کجا می‌خواهید ببرید؟ می‌گویند می‌خواهیم تا حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر انتقال دهیم که البته اگر بخواهند آب را به بروجن ببرند در حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله است.

ترکی ادامه داد: این در حالی است که تمام شهرهای ۴ شهرستان غرب استان و ۷۰ روستای آن مشکل آب دارد و ۳۰ روستا هم با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

وی در ادامه افزود: حرفی که به محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور زدم این بود که شما می‌گویید منابع اما من می‌گویم عدالت، ما چهار شهرستان داریم شما طرح‌های ملی که برای ۴ شهرستان ما پول اختصاص داده شده را اسم ببرید.

ترکی تأکید کرد: سازمان عمران زاینده‌ رود اداره‌اش باید از مجرای قانونی باشد و مردم هم بتوانند منتفع شوند از حداقل عوارضی که باید بگیرند و کارهایی که باید انجام شود ولی این‌ها به هر صورت انجام نشده است.

وی با اشاره به این که گفته می‌شود شهرستان چادگان قطب کشاورزی و دامپروری بوده و این ۴ شهرستان غربی ریه‌های اصفهان است و نباید صنعت داخل آن بیاید، مطرح کرد: در مورد همین کشاورزی مصوب کردند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از همین چاه‌های آب کشاورزی که البته الآن خشکیده را دارند کم می‌کنند.

ترکی با اشاره به اینکه دو سرچشمه برای سد زاینده‌رود داشتیم که یکی از کوهرنگ و یکی هم از فریدون‌شهر بود، بیان داشت: برخی از این ورودی‌ها الآن چندین برابر آب دارد و مشکل بارندگی نیست اما کشت مردم خشک شده و روستاها هم که آب ندارند و شهرها هم آب خوردن ندارند اما از آن طرف از همه بدتر برخی می‌خواهند آب را انتقال دهند.

وی با بیان اینکه مجوزهای چاه‌های نیمه عمیق چهار شهرستان در حال کم شدن است و به ۵۰ درصد تقلیل داده شده است، عنوان کرد: طبق صحبتی که با نمایندگان استان چهار محال و بختیاری داشتیم قرار بر این شده که ابتدا یک جلسه بین نمایندگان استان اصفهان و این استان در تهران باشد و بعد با مسؤولان به مذاکره بپردازیم.

ترکی تصریح کرد: این دعواها باید بر اساس قانون مرتفع شود ولی یک جاهایی برخی مسؤولان رده بالا دارند از همین‌ها استفاده اختلافات می‌کنند، یعنی به اسم اینکه همه دارند می‌گویند ما آب می‌خواهیم و دعوا دارند حق داده نمی‌شود.

وی اظهار کرد: می‌گوییم در این دعوا باید حق مشخص شود و اعلام کنند که اولویت اول آب آشامیدنی همه ما است، ما ۴ شهرستان داریم حداقل آب آشامیدنی این مردم از زاینده‌رود تأمین شود.

ترکی اضافه کرد: در استان چهار محال و بختیاری هم اگر واقعاً بن و بروجن آب ندارد ابتدا آب آشامیدنی تأمین شود، آب آشامیدنی بقیه شهرهای اصفهان هم در مرحله اول تأمین شود، درجه دوم روی بحث صنعت سهمیه‌شان داده می‌شود؛ برای کشاورزی هم به عدالت برخورد شود، اگر آب هر جوری کم شده به عدالت به ۴ شهرستان و کشاورزان ما آب بدهند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: حرفمان این است و به دولت هم گفتیم، به دیگران هم می‌گوییم با منطق و رعایت عدالت واقعی کار را انجام دهید، اساس که پیش نمی‌رود به دلیل تساهل و تسامح، رانت‌خواری، هوای همدیگر را داشتن و جایگاه را نگه داشتن است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: اگر بخواهند می‌توانند کار را درست کنند، اگر ملاحظه نکنند به جاهای خوبی خواهند رسید و الا اصلاً معنا ندارد که یک آقای وزیری مثلاً سر بدواند و پاسخگو نباشد.

انتهای پیام/چ

درج دیدگاه

اخرین اخبار