• کدخبر: 45135
  • تاریخ انتشار خبر: ۱۰:۵۹ ق.ظ - پنج شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۵
  • چاپ خبر
نماینده مردم چادگان در مجلس مطرح کرد؛

برگزاری کلاس های آموزشی برای پزشکان جهت تجویز اصولی دارو/ وزارت بهداشت و بیمه ها بر نسخ پزشکی نظارت کنند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، نظارت بر حوزه مصرف دارو را وظیفه وزارت بهداشت دانست و گفت: وزارت بهداشت و بیمه ها باید نظارت مناسبی را بر نسخ پزشکی داشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی و اطلاع رسانی چادگان؛ اکبر ترکی در گفتگو با خبرنگار این رسانه گفت: خرید داروهای خارج از فهرست دارویی کشور، پرداختی ها از جیب افزایش می یابد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین میاندشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس ماده ای از برنامه ششم، هر دارویی که در طرح ژنریک ایران وجود ندارد بیمه پایه آن پرداخت نمی شود و برای آنکه مردم متضرر نشوند هر سه ماه یک بار، باید در فهرست داروهای ژنریک بازنگری شود تا اگر نیاز باشد داروی جدیدی به لیست این داروها افزوده شود.

وی ادامه داد: بنابراین با خرید داروهای خرید از فهرست از سوی مردم ضرری متوجه بیمه ها و وزارت بهداشت نمی شود، بلکه مردم ازجیب پرداخت می کنند.

ترکی افزود: همچنین وزارت بهداشت در برنامه ششم موظف به حمایت از تولید، عرضه، تجویز داروهای ژنریک و همچنین حمایت بیمه ای از این داروها شده است.

وی با بیان این که نظارت بر حوزه مصرف دارو وظیفه وزارت بهداشت است، تصریح کرد: وزارت بهداشت و بیمه ها باید نظارت مناسبی را بر نسخ پزشکی داشته باشند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: باید به افرادی که به صورت بی رویه دارو تجویز می کنند، تذکرهای لازم داده شده و همچنین کلاس های آموزشی برای آن ها برگزار شود.

ترکی، یادآور شد: نظارت ها بر حوزه مصرف دارو باید تشدید شود، تا مصرف بی رویه اقلام دارویی در کشور کاهش یابد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: از سویی اجرای سیستم ارجاع و پزشک خانواده نیز در این رابطه می تواند در کاهش هزینه ها کمک کننده باشند، البته با اجرای راهنماهای بالینی نیز می توان هزینه ها را در پاراکلنیک ها و بسیاری از آزمایشگاه ها و حتی حوزه دارو نیز کاهش داد.

انتهای پیام/

درج دیدگاه

اخرین اخبار