در راستای تقویت همکاری دفاعی مسکو و مینسک، وزارت دفاع بلاروس اعلام کرد قطار حامل نیروها و تجهیزات روس وارد این کشور شده است.

قطار حامل نیروهای روس وارد بلاروس شد

به گزارش گروه بین‌الملل چادگان، وزارت دفاع بلاروس جمعه (ششم ژانویه) اعلام کرد قطار حامل نیروها و تجهیزات روسیه وارد بلاروس شده است. 

بلاروس که اتحاد نزدیکی با روسیه دارد، پنجشنبه گفته بود تسلیحات و تجهیزات بیشتری از روسیه در حال که دو طرف همکاری نظامی خود را افزایش می‌دهند، دریافت خواهد کرد. 

به ادعای رویترز، این امر، نگرانی‌ها مبنی بر این که بلاروس می‌تواند به عنوان پایگاهی برای حمله به اوکراین از شمال استفاده شود را ایجاد است. 

وزارت دفاع بلاروس همچین اعلام کرد نیروهای مشترک روسیه و بلاروس کاملاً آماده دفاع از دولت اتحادیه (پیمان دو کشور) هستند. 

در همین حال، یک آتش‌بس یکجانبه موقتی از سوی روسیه به دستور ولادیمیر پوتین در دوران کریسمس ارتدوکس در اوکراین از ظهر امروز (به وقت مسکو) اجرایی شده است. این آتش‌بس که کی‌یف آن را ژست توخالی مسکو و تلاش آن برای زمان خریدن به منظور سازماندهی مجدد نیروهایش رد کرده، قرار است تا ساعت ۰۰:۰۰ شنبه هفتم ژانویه ادامه یابد. 

پیشتر پوتین رئیس جمهور روسیه پس از دیدار با الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس در اواخر آذر گفت که دو کشور تصمیم گرفتند که حوزه دفاعی یکپارچه تشکیل دهند. رئیس‌جمهور روسیه اضافه کرد که دو کشور در خصوص توسعه تجهیزات نظامی جدید نیز توافق حاصل کردند.

پوتین در ادامه سخنانش گفت که روسیه و بلاروس به اجرای رزمایش‌های نظامی مشترک ادامه خواهند داد. رئیس‌جمهور روسیه همچنین در واکنش به ادعاهای غربی گفت کرملین مطلقاً هیچ برنامه یا علاقه‌ای به «بلعیدن» بلاروس ندارد و تمام ادعاها در این خصوص از سوی بدخواهانی است که به دنبال متوقف کردن روند یکپارچگی دو کشور هستند.

پایان پیام/خ

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید