منابع صهیونیستی گزارش دادند که آمریکا به دلایل امنیتی درخصوص فناوری‌های تسلیحاتی، اجازه پرواز با جنگنده «اف-۳۵» به برخی خلبانان تل‌آویو را نمی‌دهد.

معاریو: واشنگتن مانع پرواز برخی خلبانان اسرائیلی با اف-۳۵ می‌شود

به گزارش گروه بین‌الملل چادگان، روزنامه صهیونیستی «معاریو» در گزارشی اعلام کرد که وزارت دفاع و سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا به دلیل ترس از افشای فناوری‌های تسلیحاتی و اطلاعات حساس، مانع پرواز برخی اعضای نیروی هوایی تل‌آویو با جنگنده «اف-۳۵» از نوع «ادیر» می‌شوند.

طبق گزارش پایگاه اینترنتی شبکه «المیادین»، «آوی بنیاهو»، نظامی بازنشسته و سخنگوی سابق ارتش اشغالگر رژیم صهیونیستی در این گزارش خود که توسط معاریو منتشر شده، می‌گوید: «وزارت دفاع و سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از پرواز با F-۳۵ Adir توسط اعضای نیروی هوایی اسرائیل که دارای گذرنامه خارجی هم هستند، جلوگیری می‌کنند».

بنیاهو درباره دلیل ایم مسئله، توضیح می‌دهد که این امر ناشی از «ترس واشنگتن از افشای فناوری‌های تسلیحاتی و اطلاعات حساس براساس ملاحظات امنیتی» است؛ و این «گام آمریکا برگرفته از رویکرد گسترده واشنگتن به امنیت اطلاعات و حفاظت از منافع این کشور» توصیف می‌شود.

این مقام نظامی سابق ارتش رژیم صهیونیستی  در ادامه افزود: «واشنگتن شرط گذاشته است که از قبل، اسامی خلبانان جنگنده اف-۳۵ ادیر را در نیروی هوایی اسرائیل مشخص نکند».

اف-۳۵ ادیر یک جنگنده چندمنظوره، رادارگریز و تک‌سرنشین است که تنها دارای محفظه ذخیره سلاح غیرقابل شناسایی است و می‌تواند به سرعت ۱.۶ ماخ و با برد پروازی ۲۲۰۰ کیلومتر پرواز کند.

قیمت هر یک از این جنگنده‌ها، مبلغی بین ۸۵ تا ۱۰۰ میلیون دلار است. به نوشته روزنامه معاریو، تل‌آویو قرارداد خرید ۵۰ فروند از این جنگنده‌ها را با آمریکا مطرح کرده و ممکن است در آینده تصمیم بگیرد که ۲۵ فروند دیگر نیز خریداری کند.

پیش‌تر رسانه‌های عبری گزارش داده بودند که «این تصمیم پس از نقصی که حدود دو هفته پیش در تگزاس در یک فروند جنگنده اف-۳۵ نوع B آمریکایی رخ داد، گرفته شده است». این گزارش‌ها تأکید دارند که «از نتایج و اطلاعات به‌دست‌آمده مشخص است که این هواپیماها برای برطرف شدن احتمال نقص فنی‌شان، نیازمند تجهیزات ویژه معاینه و بررسی هستند».

پایان پیام/خ

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید