رسانه‌های عبری گزارش دادند که وزرای خارجه تل‌آویو و مسکو طی گفت وگویی تلفنی درباره مسائل دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای، از جمله بحران اوکراین صحبت کرده‌اند.

وزرای خارجه تل‌آویو و مسکو تلفنی گفت‌وگو کردند

به گزارش گروه بین‌الملل چادگان، «ایلی کوهن» وزیر امورخارجه جدید رژیم‌صهیونیستی روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۳دی) با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود تلفنی گفت‌وگو کرد. دو طرف درباره برخی مسائل دوجانبه و منطقه‌ای صحبت کردند.

طبق گزارش پایگاه خبری «آی‌۲۴»، وزارت خارجه تل‌آویو در بیانیه‌ای اعلام کرد که لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در این تماس تلفنی، انتصاب ایلی کوهن به عنوان وزیر امور خارجه تل‌آویو در کابینه جدید را تبریک گفته سپس چند مسئله منطقه‌ای و دوجانبه را ذکر کرده است.

در ادامه این بیانیه آمده است: «وزیر امور خارجه، کوهن توضیحات زیادی درباره به جامعه یهودیان روسیه و مهاجران شوروی سابق در اسرائیل و اهمیت آن‌ها برای روابط بین دو دولت ارائه کرد».

وزیر امورخارجه جدید رژیم صهیونیستی پس از مراسم تحلیف اعضای کابینه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر کابینه اذعان کرده بود که تل‌آویو از این پس به صورت علنی درباره سیاست‌های مربوط به کی‌یف صحبت کرده و کمک‌های انسانی به اوکراین را در طول این جنگ، ادامه خواهد داد».

رسانه‌ها روز دوشنبه هفته جاری (دوم ژانویه) اعلام کرده بودند که «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه آمریکا با کوهن تماس تلفنی داشته و درباره موضوعاتی از جمله روابط دوجانبه، «تهدیدهای ایران» و توافقات عادی‌سازی روابط تل‌آویو با کشورهای عربی صحبت کرده است.

وبگاه عبری‌زبان «تایمز اسرائیل» شب گذشته گزارش داد که وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با کوهن، از او خواسته تا پیامی را به وزیر خارجه روسیه منتقل کند. تایمز اسرائیل این خبر را به نقل از یک دیپلمات صهیونیست – که نامش فاش نشده – بدون جزئیات بیشتری منتشر کرده بود.

این در حالی است که روابط تل‌آویو-مسکو طی ماه‌های گذشته شاهد اختلافات گسترده‌ای بین دو طرف بر سر کار آژانس یهود در روسیه، حمایت رژیم صهیونیستی از اوکراین در درگیری با روسیه و همچنین خرید تسلیحاتی مسکو از از ایران بوده است.

پایان پیام/ص

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید