وزیر صمت گفت: برای اینکه بتوانیم تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش را مدیریت و اعتبارات را هدایت کنیم، برنامه‌ای به اجرا درآمده که در آن تسهیلاتی که برای تولید پرداخت می‌شود به حساب فروشنده واریز شود تا منابع به سمت کار دیگری منحرف نشود.

وزیر صمت: سرمایه در گردش بخش تولید هدایت می شود

به گزارش چادگان از شیراز، سید رضا فاطمی امین عصر امروز در نشست هم اندیشی با فعالان اقتصادی استان فارس در شیراز اظهار داشت: بر اساس اعلام مرکز آمار، در 6 ماهه نخست امسال رشد اقتصادی کل کشور 3.3 دهم درصد و رشد بخش صنعت چهار و 9 دهم درصد بوده که اهمیت آن از این جهت است که صنعت نقش بیشتری و موثرتری در اشتغال دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: بر اساس گزارش بانک مرکزی، در 6 ماهه نخست امسال سرمایه گذاری در ماشین آلات 15 درصد رشد داشته که نسبت به هشت سال گذشته یک رکورد محسوب می‌می شود.

وی، میزان صادرات غیرنفتی کشور تا دهم دی‌ماه جاری را بر اساس آمار گمرک 42 میلیارد دلار اعلام و بیان کرد: این میزان 19 درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته است.

فاطمی امین افزود: واردات ما نیز طی مدت مذکور بیش از 43 میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال 14 درصد رشد را نشان می‌دهد، یعنی کسری تراز تجاری ما به 1.3 میلیارد دلار رسیده است.

وزیر صمت بیان کرد: نفت از 2 مسیر بر اقتصاد اثر می‌گذارد که یک اثر آن در بودجه دولت و اثر دیگر آن نیز در زمینه تامین واردات کشور است.

وی افزود: اکنون سهم نفت از واردات کشور تنها یک و سه دهم درصد است که امیدواریم سال آینده تراز تجاری بدون نفت ما مثبت شود.

فاطمی امین ضمن تاکید بر لزوم هدایت منابع تسهیلات بانکی به سرمایه در گردش ادامه داد: البته این کار باید در سرمایه‌گذاری‌ کوچک رخ دهد چرا که اتکا به بانک‌ها در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ، اشتباه است و باعث آسیب به بنگاه‌های کوچک می‌شود.

وی گفت: برای اینکه بتوانیم تسهیلات بانکی و سرمایه در گردش را مدیریت و اعتبارات را هدایت کنیم سال گذشته در وزارت صمت دو کار را پیگیری کردیم که یکی این بود که تسهیلاتی که برای تولید پرداخت می‌شود به حساب فروشنده واریز شود تا منابع به سمت کار دیگری منحرف نشود.

وزیر صمت با بیان اینکه  بانک مرکزی سامانه‌ای به نام آذر در دست تدوین دارد که با آماده شدن آن در چند ماه آینده از انحراف منابع جلوگیری خواهد شد، در ادامه میزان مصرف روزانه گاز در بخش صنعت، پتروشیمی و نیروگاه را 65 میلیون متر مکعب دانست و گفت: این در حالی است که در بخش خانگی روزانه افزون بر 620 میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌شود.

فاطمی امین افزود: برای جلوگیری از قطع گاز صنعت در فصل زمستان نیاز به نزدیک به 80 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است که انجام چنین سرمایه گذاری کار اشتباهی است و باید مصرف بسیار بالایی که در بخش خانگی وجود دارد را مدیریت کنیم.

وی، با اشاره به مصوبات آخرین جلسه ستاد اقتصادی دولت برای خدمات فنی و مهندسی گفت: پیش بینی می‌شود که امسال حداقل 15 تا 20 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی داشته باشیم.

وزیر صمت همچنین در بخش دیگری با بیان اینکه ما در سال‌هایی مانند سال 90 تا چهار میلیارد دلار خدمات فنی مهندسی داشتیم که برآورد می‌شود امسال به افزون بر پنج میلیون دلار برسد، اعلام کرد: کل واردات کشور سال گذشته 52 میلیارد دلار بوده و مجموع درآمد‌های ارزی امسال ما نیز به جز پول‌های بلوکه شده و ذخایر بانک مرکزی به افزون بر 80 میلیارد دلار خواهد رسید.

وی ادامه داد: مجموع واردات امسال کشور کمتر از 55 میلیارد دلار خواهد بود و اگر برای قاچاق و … نیز 20 میلیارد دلار در نظر بگیریم به حدود 75 میلیارد دلار خواهد رسید که این بدان معناست که تراز کشور پنج میلیارد دلار مثبت است.

فاطمی امین اظهار داشت: 39 درصد واردات کشور با درهم و 11 درصد با یوآن است، اما سهم یوآن در صادرات ما بیشتر است و اگر بتوانیم این ناترازی‌های بخشی را حل کنیم کلان درآمد و مصارف ارزی کشور متعادل خواهد شد.

وی، با بیان اینکه افزایش بیش از حد قیمت ارز باعث وارد آمدن ضربه بیشتر به اقتصاد کشور می‌شود، گفت: عدم ثبات قیمت ارز باعث خواهد شد که بسیاری از تولید کنندگان ثبت سفارش را جلو بیندازند، تقاضای زیادی ایجاد شده و مواد اولیه گران شود که این نیز باعث افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه تولید خواهد شد.

وزیر صمت، با اشاره به رشد 50 درصدی صادرات کشور به آفریقا در سال جاری گفت: برآورد می‌شود که امسال میزان صادرات کشور به آفریقا به یک و 2 دهم میلیارد دلار برسد.

فاطمی امین افزود: استان فارس سابقه دیرینه‌ای در تجارت با آفریقا دارند و برنامه وزارت صمت این است که به استان‌ها در تجارت خارجی میدان داده شود.

پایان پیام/

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید